Sprawozdanie duszpasterskie za rok 2019

Sprawozdanie Duszpasterskie o Stanie Parafii
Św. Antoniego z Padwy w Ignacowie
za Rok Pański 2019 /31.12. 2019/

Drodzy Parafianie!

Kończymy rok Pański 2019. Lata kalendarza odmierzają nasze życie doczesne, czas pielgrzymki do niebieskiej Ojczyzny. Nasze przemijanie łatwiej sobie teraz uzmysłowić. Dlatego gromadzimy się dzisiaj w naszej parafialnej wspólnocie, przy Ołtarzu Pańskim, aby z Chrystusem złożyć naszemu najlepszemu Ojcu w niebie jedyną Ofiarę Dziękczynną za wszystkie dobrodziejstwa, jakich zaznaliśmy w mijającym roku. Pragniemy szczególnie podziękować za wydarzenia zbawcze w naszej Rodzinie Parafialnej.

Najmilsi!

We Mszy świętej w przeciętną niedzielę uczestniczyło ok. 33,5% Parafian, a do Komunii świętej przystępowało ok. 215 wiernych. W sumie Komunii św. rozdano w tym roku około 29.000. Sakramentu chrztu św. udzielaliśmy w każdą III niedzielę miesiąca, w święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a w niektórych przypadkach także w inne niedziele. W mijającym roku ochrzczono 31 dzieci. Do I Komunii św. przystąpiło 18 dzieci. Wierni mieli okazję do Spowiedzi św. w czasie rekolekcji, pierwszych piątków każdego miesiąca, podczas wszystkich nabożeństw i w czasie każdej Mszy św. w niedziele, święta i dni powszednie. Wszyscy Parafianie, jeśli tylko chcieli, mogli korzystać z łaski tego sakramentu Bożego Miłosierdzia. W odchodzącym Starym Roku sakramentalne małżeństwo zawarło 18 par narzeczonych, a do wieczności Bóg powołał 19 osób.

Katechizacja była prowadzona we wszystkich placówkach oświatowych na terenie Parafii. Dzieci i młodzież miały okazję do uczestniczenia w miesięcznych Mszach wspólnotowych, jak również w Mszach św. w niedziele i święta przypadające w tygodniu. Wzrastanie w wierze i pogłębianie życia religijnego zależy przede wszystkim od osobistego otwarcia się na dary Boże.

W naszej Parafii działają różne grupy duszpasterskie. Korzystając z okazji pragnę członkom wszystkich grup parafialnych serdecznie podziękować za całoroczną działalność, zaangażowanie w życiu Parafii i modlitwę.

W czerwcu przeżywaliśmy XV Rodzinny Piknik Parafialny „Antonalia’2019”. Intencją i celem pikniku jest wspólne rodzinne świętowanie niedzieli, obchody Dnia Dziecka, Dnia Matki i Dnia Ojca oraz większa integracja wszystkich Parafian. Cieszy fakt, że Rodzinny Piknik wpisał się na stałe w tradycję naszej parafii.

Zarówno kościół jak i dom parafialny wymagają ciągłej troski o ich konserwację i należyte funkcjonowanie. Jak wiemy wszelkie remonty czy podejmowanie całkiem nowych inwestycji są bardzo kosztowne. W mijającym 2019 roku prowadzone były bieżące naprawy i drobne remonty w kościele i na plebanii.

Wszystkim Ofiarodawcom pragnę bardzo serdecznie podziękować za wszystkie ofiary składane na potrzeby kościoła oraz na ogrzewanie kościoła i Domu Parafialnego, na tace, wypominki, kolędę i przy innych okazjach. Dziękuję za przychylność, pomoc, troskę i ofiarność. Niech Dobry Bóg wszystkim błogosławi, wynagradza i zachowuje w zdrowiu.

Drodzy Bracia i Siostry!

W kolejnym roku chrześcijaństwa Kościołowi w Polsce wciąż potrzeba ludzi odważnych i głęboko wierzących, którzy będą dawać świadectwo Ewangelii. Potrzeba ludzi, którzy przyjmując prawdę o Jezusie Chrystusie Synu Bożym, będą Jego świadkami w świecie współczesnym, broniąc KRZYŻA i chrześcijańskich wartości! Potrzeba tych, którzy będą żyć w prawdzie, miłości i sprawiedliwości. Nam wszystkim potrzeba odwagi i męstwa, aby żyć w atmosferze wzajemnej szczerości, przeciwstawiając się złu i przemocy. Kończąc to doroczne sprawozdanie duszpasterskie pragnę podziękować Bogu za wszelkie dobro, Jego moc i łaski, jakie otrzymali wszyscy Parafianie. Wielu korzystało z opieki Bożej, wielu potrafiło docenić Bożą obecność w życiu rodzinnym i osobistym. Proszę Was, Bracia i Siostry, aby w każdym domu było zawsze godne miejsce dla Boga, Krzyża i Świętej Ewangelii.

Pragnę także podziękować za pracę i posłannictwo w Parafii ks. Konradowi Jaworeckiemu CM. Dziękuję za trud i poświęcenie, sprawowane Msze św., sakramenty, katechizację, wszelkie dekoracje i modlitwę. Serdeczne podziękowanie kieruję do Sióstr Miłosierdzia, które wspomagają nas w pracy apostolskiej w Parafii oraz służą w Ośrodku Wychowawczym, osobom najbardziej potrzebującym pomocy i miłości. Dziękuję wszystkim katechetom za trud nauczania religii w szkołach. Dziękuję Ofiarodawcom wspierającym dzieła misyjne, szczególnie członkom Koła Misyjnego, którzy regularnie składają ofiary na misje prowadzone przez nasze Zgromadzenie. Dziękuję Panu Organiście Łukaszowi za upiększanie liturgii śpiewem i grą na organach, a także za podjęty trud reaktywacji chóru parafialnego. Dziękuję Bogu za pracowników parafialnych i strażaków gotowych i otwartych na każde wezwanie. Dla wszystkich proszę o dar zdrowia i potrzebne łaski, by nadal z takim oddaniem wypełniali swoje powołanie. Niech Jezus Chrystus, który nas tu gromadzi, obficie błogosławi w codziennej posłudze, życiu rodzinnym i w powołaniu. W dzisiejszym dniu pragniemy również uświadomić sobie, co mijający rok wniósł w nasze życie osobiste, rodzinne, społeczne i religijne. Zauważmy także, iż przeżyte dni odchodzącego roku nie były wolne od naszych większych lub mniejszych win i zaniedbań. Pragniemy dobrego Boga przeprosić za to wszystko w czasie tej Mszy św., by z czystym sumieniem i nadzieją wejść w Nowy, rozpoczynający się o północy 2020 Rok. Szczęść Boże!

Opublikowano 01-01-2020

Boże Narodzenie 2019

Dzień BOŻEGO NARODZENIA

W ten najpiękniejszy czas,
w którym samotni
pragną ogrzać się życzliwym sercem
oraz ciepłym słowem
zapukaj do mnie...
Panie.

W ten najpiękniejszy wieczór,
który potrafi jednoczyć ludzi w poczuciu dobra
i napawać szczęściem
usiądź koło mnie...
Panie.

W te najpiękniejsze Święta z gwiazdą na niebie
i w śnieżnej bieli ogrzanej ciepłem domowego ogniska
pozostań ze mną...
Panie.

Dzisiaj jest ten rodzaj ciszy,
że każdy wszystko usłyszy.
I sanie w obłokach mknące
i gwiazdy na dach spadające.
A wszędzie to ufne czekanie?
Czekajmy - dziś Cud się stanie.

Niech się spełnią wszystkie marzenia.
A Przychodzący niech przyjdzie i zapuka także do Twoich drzwi
Niech usiądzie przy Twoim stole
I niech tam już pozostanie...

Tego Wam wszystkim serdecznie życzą Duszpasterze –
Ks. Proboszcz Edward Staszczyszyn CM
i Ks. Konrad Jaworecki CM
oraz Siostry Miłosierdzia

Opublikowano 21-12-2019

Modlitwa do św. Michała Archanioła

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Opublikowano 07-09-2019

LAURA 2018

Dnia 23 czerwca 2019 w Mińsku Mazowieckim zorganizowano VII Dni Powiatu Mińskiego podczas których wręczono Nagrody Powiatu Mińskiego LAURA 2018. W kategorii "Działalność społeczna na rzecz wspólnoty powiatowej" Kapituła przyznała nagrodę Stowarzyszeniu Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Ignacowie za osiągnięcia zbiorowe.

Opublikowano 30-06-2019

Antonalia 2019 - podziękowanie

PODZIĘKOWANIE ZA PIKNIK!!!

Przed tygodniem, 09 czerwca o 12.00, odbył się

XV RODZINNY PIKNIK PARAFIALNY
„ANTONALIA ‘2019”

Celem pikniku było wspólne rodzinne świętowanie niedzieli, większa integracja wszystkich Parafian i społeczności lokalnej oraz obchody Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca. Jak co roku dochód z pikniku przeznaczamy na bieżące remonty i działalność parafialną.

W przygotowanie pikniku włączyło się wiele urzędów, instytucji, prywatnych firm, hurtowni, sklepów, przedsiębiorców, policjantów, strażaków, grup parafialnych i osób indywidualnych z niektórych wiosek naszej Parafii oraz innych miejscowości.

Pragniemy wszystkim – zarówno Parafianom jak i sponsorom oraz przybyłym na wspólną zabawę gościom z całego serca serdecznie podziękować.

Bóg zapłać wszystkim bez wyjątku za wszelką pomoc, zaangażowanie i obecność. Szczęść Boże!

Opublikowano 15-06-2019

« 10 11
×