Zasady bezpieczeństwa podczas epidemii

Komunikat przypominający zasady bezpieczeństwa podczas epidemii
21 sierpnia 2020 roku

Mając na uwadze, że teren powiatów wołomińskiego i otwockiego został ogłoszony jako strefa zagrożona dodatkowymi obostrzeniami w związku z pandemią COVID 19, Władza Diecezjalna Warszawsko-Praska przypomina i zobowiązuje wszystkich duchownych i świeckich, odpowiedzialnych za zdrowie i bezpieczeństwo wiernych, do rygorystycznego stosowania i przestrzegania norm sanitarnych w Diecezji Warszawsko–Praskiej.

W szczególności obliguje się do troski o higienę rąk, zapewnienia i udostępnienia wiernym płynów dezynfekujących w pomieszczeniach kościelnych, bezwzględnego stosowania maseczek przez uczestników nabożeństw i wszystkich przebywających w budynkach i pomieszczeniach parafialnych (obowiązek ten dotyczy również kapłanów, którzy nie sprawują Mszy Świętej, a podejmują inne czynności duszpasterskie w danej chwili). Usilnie zaleca się przyjmowanie Komunii Świętej w formie podania jej przez szafarza na dłoń wiernego.

Kontestowanie zaleceń sanitarnych władz świeckich i kościelnych, lub negowanie bądź minimalizowanie zagrożenia pandemią, stanowi wyraz braku odpowiedzialności za dobro wiernych powierzonych naszej duszpasterskiej pieczy i sprzeciwia się wprost posłuszeństwu Biskupowi.

Ks. dr Dariusz Szczepaniuk
Kanclerz Kurii

Opublikowano 30-08-2020

Wakacje 2020

WAŻNE OGŁOSZENIE !!!

W czasie wakacji (lipiec-sierpień) Msze św. w tygodniu odprawiane są:
– w poniedziałki, środy i piątki o godz. 18.00
– we wtorki, czwartki i soboty o godz. 8.00.

Kancelaria parafialna czynna:
- w poniedziałki, środy i piątki – po Mszy św. o 18.00.

Opublikowano 05-07-2020

Komunikat biskupa warszawsko-praskiego z dnia 29 V 2020

Komunikat biskupa warszawsko-praskiego
dotyczący dyspensy oraz zasad bezpieczeństwa – 29 maja 2020 roku

W związku z nadal panującą epidemią koronawirusa, uwzględniając nowe możliwości uczestniczenia w liturgii i mając na uwadze potrzebę ochrony życia i zdrowia ludzkiego, przedłużam dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej:

  • osobom chorym lub mającym objawy infekcji
  • wszystkim wiernym, którzy czują obawę przed zarażeniem.

Po wprowadzeniu czwartego etapu znoszenia obostrzeń w kościołach i innych miejscach kultu od soboty 30 maja przestaje obowiązywać limit osób.

Nadal obowiązkowe jest:

  • zasłanianie ust i nosa przez wiernych w kościołach
  • zachowanie dystansu społecznego (odległość 2 metrów z wyjątkiem rodzin i osób wspólnie mieszkających ze sobą)
  • zachowanie wszelkich norm służących bezpiecznemu i godnemu udzielaniu Komunii Świętej

Szczegółowe informacje dotyczące organizacji Bożego Ciała będą opublikowane w przyszłym tygodniu.

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

Opublikowano 30-05-2020

Pomóż swej parafii przetrwać

POMÓŻ SWEJ PARAFII PRZETRWAĆ!

Jak w dobie koronawirusa zatroszczyć się o swą parafię? Jak pomóc jej przetrwać?

Śledząc codzienne informacje krajowe i zagraniczne, nie ma dnia, w którym ekonomiści i przedstawiciele rządów nie zapowiadaliby nadchodzącego tąpnięcia w dziedzinie światowej gospodarki i związanych z nim wyzwań ekonomicznych. Wiele firm, szczególnie w branży turystycznej i rozrywkowej, już zaczęło odczuwać pierwsze finansowe skutki pandemii. Bez względu na to, jak szybko poradzimy sobie z rozprzestrzeniającym się wirusem, jego skutki wywrą wpływ na wiele sektorów życia społecznego. Niestety, znacząco może również ucierpieć Kościół.

Od 15 marca zdecydowana większość wierzących parafian pozostaje w niedziele w swoich domach, przeżywając tam Eucharystię, dzięki możliwościom współczesnych technologii. Podczas, gdy większość chrześcijan zastanawia się, jak uchronić się przed zagrożeniem, my jako parafia mierzymy się z wyzwaniem, z którego większość wierzących zupełnie nie zdaje sobie sprawy.

Brak zabezpieczenia na jakąkolwiek działalność!

- Budynki parafialne nie otrzymały kwarantanny od uiszczania należnych zobowiązań. Muszą być nadal utrzymywane, pomimo braku środków z niedzielnej tacy. Prąd, gaz, woda, ścieki, sprzątanie, internet, telefon - to jedynie część comiesięcznych wydatków, za które parafia musi zapłacić. Do tego dochodzą wynagrodzenia dla pracowników kościelnych. Nie mówiąc o bieżących wydatkach związanych z administracją czy zakupem środków żywności i czystości. Potrzebujemy to dostrzec: brak nabożeństw bardzo mocno ogranicza wpływy.

To wszystko sprawia, że jeśli jako wierzący nie dostrzeżemy dziś pilnej potrzeby wsparcia naszej parafii, której jesteśmy w stanie wyjść naprzeciw w bardzo praktyczny – nie inny, ale właśnie finansowy sposób, możemy wkrótce zobaczyć sytuacje, które znamy zza zachodniej granicy. Już od miesiąca odprawiamy Msze św. bez udziału wiernych. Kolejne niedzielne nabożeństwa bez obecności parafian, będą poważnym wyzwaniem dla całej parafii. Dlatego nasza troska potrzebna jest już dziś.

Co możemy zrobić aby zachowując własne bezpieczeństwo, zatroszczyć się o naszą parafię?

Nasza parafia posiada własne konto bankowe. (Konto bankowe – Parafia św. Antoniego z Padwy w Ignacowie, Ignaców 11, 05-300 Mińsk Mazowiecki PKO BP SA – nr rachunku: 32 1020 4476 0000 800200876797). Znajdziemy je także na stronie internetowej parafii. Przekazane w ten sposób darowizny, jeśli zatytułujemy je słowami "Darowizna na cele kultu religijnego", podlegają odliczeniu od dochodu uzyskanego za rok, w którym zostały one przekazane, a tym samym umożliwiają nam obniżenie podatku, który będziemy musieli zapłacić przy naszych przyszłorocznych rozliczeniach PIT.

W ostatnich tygodniach kilkanaście osób złożyło ofiary na potrzeby funkcjonowania naszej parafii, dokonując wpłat na konto bankowe. Dziękujemy za zrozumienie potrzeb. Ofiarodawcom składamy serdeczne „Bóg zapłać”!

Opublikowano 11-04-2020

Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych

Wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa zakaz zgromadzeń stawia pod znakiem zapytania praktykowanie tradycji i zwyczajów religijnych związanych ze zbliżającą się Wielkanocą. Święta spędzimy raczej w domu, uczestnicząc w Mszy Świętej online. Ograniczone zostaną również niektóre obrzędy - na przykład w Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski we „Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” z 21 marca br. wypowiada się jednoznacznie: „Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów." Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

Poniżej pełny tekst błogosławieństwa:

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW PRZED ŚNIADANIEM WIELKANOCNYM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego:
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan: "Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was." (1 Tes 5, 16-18)
Albo:
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza: Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane." (Mt 6, 31 ab.32b-33)
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się: Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach i siostrach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy:
Amen.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy:
Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Ojciec rodziny:
Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy:
Amen.

Opublikowano 05-04-2020

« 12 13 14 »
×