Augustów - Wilno - Troki - Wigry 22-24.04.2020

1 dzień 22.04.2020 środa

Zbiórka o godz.5.45
Augustów - najstarsze miasto  w regionie (prawa miejskie z 1557 r. nadane przez króla Zygmunta Augusta).
Rejs statkiem z Augustowa do Studzienicznej z 1-krotnym śluzowaniem na trasie oraz zwiedzanie wystawy kamieni pt. "Kamienne Obrazy" w Porcie Żeglugi w Augustowie.
Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej i pomnika Jana Pawła II, który odwiedził to miejsce 9  czerwca 1999r.
To specyficzne Sanktuarium Maryjne w Studziennicznej mieści się na tzw.  „wyspie” (dziś połączona groblą z lądem).
Ognisko lub uroczysta kolacja - nocleg

2 dzień 23.04.2020 czwartek

Śniadanie
Ostra Brama ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej
Kościół Św. Teresy - zbudowany w stylu włoskiego baroku – jest cennym zabytkiem sakralnym Wilna
Klasztor Bazylianów - w latach 1823-1824 więziono tu między innymi Adama Mickiewicza.
Cerkiew Św. Ducha - cerkiew zbudowana została na mocy przywileju króla Zygmunta III Wazy.
Kościół św. Kazimierza (kościół Jezuitów) – pierwsza barokowa świątynia katolicka na Starym Mieście w Wilnie
Uniwersytet Wileński - budynek, którego ostatnie piętro zostało przeznaczone na obserwatorium astronomiczne
Katedra Św. Stanisława na Placu Katedralnym – z licznymi  dziełami  sztuki
Cmentarz Rossa - należy niewątpliwie do najpiękniejszych, daje świadectwo wielkiej kulturalnej przeszłości, budzi wspomnienia  i czyni z Rossy miejsce, które każdy zwiedzić powinien.
Kościół św. Piotra i Pawła – jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych na Litwie.
Dom św. Faustyny na Antokolu – miejsce objawień Apostołki Bożego Miłosierdzia
Przejazd do Trok, zwiedzanie miasteczka malowniczo położonego wśród jezior. Spacer wzdłuż ulicy Karaimskiej z Muzeum Karaimskim i kinesą, zapoznanie się z kulturą Karaimów zamieszkujących te tereny.
Zwiedzanie zamku trockiego – zbudowany został jako twierdza obronna. Był rezydencją wielkich książąt litewskich,
Obiadokolacja - nocleg

3 dzień 24.04.2020 piątek

Śniadanie
Zespół klasztorny pokamedulski, położony na naturalnym wzgórzu na półwyspie oblanym wodami jeziora Wigry,  należy do najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny. Miejsce położenia tego obiektu jest wyjątkowe i malowniczo prezentuje się wśród przyrody Wigierskiego Parku Narodowego. Nieczęsto zdarza się oglądać tak piękny obiekt niemal ze wszystkich stron żeglując po jeziorze.
W 1999 r. podczas kolejnej pielgrzymki do Polski Papież Jan Paweł II wybrał to miejsce na wypoczynek.
Obiad
Powrót w godzinach wieczornych około 19.00

Świadczenia zawarte w cenie:
przejazd  autokarem z klimatyzacją,2 noclegi (pokoje 2-3-4 osobowe z łazienkami) 2 śniadania, 1obiadokolacja, ognisko lub uroczysta kolacja, 1 obiad, przewodnik po Wilnie, ubezpieczenie na czas trwania imprezy, bilety do zwiedzanych obiektów.

POKAMEDULSKI KLASZTOR JEST PRZYJAZNY DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – POSIADAMY WINDĘ, PRZYSTOSOWANE TOALETY, ŚCIEŻKI O GŁADKIEJ NAWIERZCHNI.

KARTY WSTĘPU NA TEREN OBIEKTU:
7zł normalne + 1zł usługa kulturalna
3zł ulgowe + 1zł usługa kulturalna
5zł grupowy (powyżej 10 os.) + 1zł usługa kulturalna

OPŁATY PARKINGOWE:
Na terenie Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach obowiązują opłaty parkingowe:
Autokary:25 zł/ opłata jednorazowa

USŁUGA PRZEWODNICTWA:
Po ośrodku mają przyjemność oprowadzać nasi przewodnicy, którzy odkryją państwu tajemnice naszego Klasztoru oraz opowiedzą o innych atrakcjach związanych z Suwalszczyzną. (Rezerwacja 2-3 dni przed zwiedzaniem)
Z takiej usługi mogą skorzystać grupy jak i indywidualne osoby.
Koszt przewodnictwa wynosi 100zł.

TAWERNA W OGRODACH KLASZTORNYCH:
dania regionalne (kartacze, soczewiaki, farszynki, kiszka ziemniaczana)
dania typu fast-food (zapiekanki, hot-dogi)
kawa z ekspresu
piwa regionalne, litewskie oraz kwasy chlebowe
lody

Opublikowano 08-02-2020

Sprawozdanie duszpasterskie za rok 2019

Sprawozdanie Duszpasterskie o Stanie Parafii
Św. Antoniego z Padwy w Ignacowie
za Rok Pański 2019 /31.12. 2019/

Drodzy Parafianie!

Kończymy rok Pański 2019. Lata kalendarza odmierzają nasze życie doczesne, czas pielgrzymki do niebieskiej Ojczyzny. Nasze przemijanie łatwiej sobie teraz uzmysłowić. Dlatego gromadzimy się dzisiaj w naszej parafialnej wspólnocie, przy Ołtarzu Pańskim, aby z Chrystusem złożyć naszemu najlepszemu Ojcu w niebie jedyną Ofiarę Dziękczynną za wszystkie dobrodziejstwa, jakich zaznaliśmy w mijającym roku. Pragniemy szczególnie podziękować za wydarzenia zbawcze w naszej Rodzinie Parafialnej.

Najmilsi!

We Mszy świętej w przeciętną niedzielę uczestniczyło ok. 33,5% Parafian, a do Komunii świętej przystępowało ok. 215 wiernych. W sumie Komunii św. rozdano w tym roku około 29.000. Sakramentu chrztu św. udzielaliśmy w każdą III niedzielę miesiąca, w święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a w niektórych przypadkach także w inne niedziele. W mijającym roku ochrzczono 31 dzieci. Do I Komunii św. przystąpiło 18 dzieci. Wierni mieli okazję do Spowiedzi św. w czasie rekolekcji, pierwszych piątków każdego miesiąca, podczas wszystkich nabożeństw i w czasie każdej Mszy św. w niedziele, święta i dni powszednie. Wszyscy Parafianie, jeśli tylko chcieli, mogli korzystać z łaski tego sakramentu Bożego Miłosierdzia. W odchodzącym Starym Roku sakramentalne małżeństwo zawarło 18 par narzeczonych, a do wieczności Bóg powołał 19 osób.

Katechizacja była prowadzona we wszystkich placówkach oświatowych na terenie Parafii. Dzieci i młodzież miały okazję do uczestniczenia w miesięcznych Mszach wspólnotowych, jak również w Mszach św. w niedziele i święta przypadające w tygodniu. Wzrastanie w wierze i pogłębianie życia religijnego zależy przede wszystkim od osobistego otwarcia się na dary Boże.

W naszej Parafii działają różne grupy duszpasterskie. Korzystając z okazji pragnę członkom wszystkich grup parafialnych serdecznie podziękować za całoroczną działalność, zaangażowanie w życiu Parafii i modlitwę.

W czerwcu przeżywaliśmy XV Rodzinny Piknik Parafialny „Antonalia’2019”. Intencją i celem pikniku jest wspólne rodzinne świętowanie niedzieli, obchody Dnia Dziecka, Dnia Matki i Dnia Ojca oraz większa integracja wszystkich Parafian. Cieszy fakt, że Rodzinny Piknik wpisał się na stałe w tradycję naszej parafii.

Zarówno kościół jak i dom parafialny wymagają ciągłej troski o ich konserwację i należyte funkcjonowanie. Jak wiemy wszelkie remonty czy podejmowanie całkiem nowych inwestycji są bardzo kosztowne. W mijającym 2019 roku prowadzone były bieżące naprawy i drobne remonty w kościele i na plebanii.

Wszystkim Ofiarodawcom pragnę bardzo serdecznie podziękować za wszystkie ofiary składane na potrzeby kościoła oraz na ogrzewanie kościoła i Domu Parafialnego, na tace, wypominki, kolędę i przy innych okazjach. Dziękuję za przychylność, pomoc, troskę i ofiarność. Niech Dobry Bóg wszystkim błogosławi, wynagradza i zachowuje w zdrowiu.

Drodzy Bracia i Siostry!

W kolejnym roku chrześcijaństwa Kościołowi w Polsce wciąż potrzeba ludzi odważnych i głęboko wierzących, którzy będą dawać świadectwo Ewangelii. Potrzeba ludzi, którzy przyjmując prawdę o Jezusie Chrystusie Synu Bożym, będą Jego świadkami w świecie współczesnym, broniąc KRZYŻA i chrześcijańskich wartości! Potrzeba tych, którzy będą żyć w prawdzie, miłości i sprawiedliwości. Nam wszystkim potrzeba odwagi i męstwa, aby żyć w atmosferze wzajemnej szczerości, przeciwstawiając się złu i przemocy. Kończąc to doroczne sprawozdanie duszpasterskie pragnę podziękować Bogu za wszelkie dobro, Jego moc i łaski, jakie otrzymali wszyscy Parafianie. Wielu korzystało z opieki Bożej, wielu potrafiło docenić Bożą obecność w życiu rodzinnym i osobistym. Proszę Was, Bracia i Siostry, aby w każdym domu było zawsze godne miejsce dla Boga, Krzyża i Świętej Ewangelii.

Pragnę także podziękować za pracę i posłannictwo w Parafii ks. Konradowi Jaworeckiemu CM. Dziękuję za trud i poświęcenie, sprawowane Msze św., sakramenty, katechizację, wszelkie dekoracje i modlitwę. Serdeczne podziękowanie kieruję do Sióstr Miłosierdzia, które wspomagają nas w pracy apostolskiej w Parafii oraz służą w Ośrodku Wychowawczym, osobom najbardziej potrzebującym pomocy i miłości. Dziękuję wszystkim katechetom za trud nauczania religii w szkołach. Dziękuję Ofiarodawcom wspierającym dzieła misyjne, szczególnie członkom Koła Misyjnego, którzy regularnie składają ofiary na misje prowadzone przez nasze Zgromadzenie. Dziękuję Panu Organiście Łukaszowi za upiększanie liturgii śpiewem i grą na organach, a także za podjęty trud reaktywacji chóru parafialnego. Dziękuję Bogu za pracowników parafialnych i strażaków gotowych i otwartych na każde wezwanie. Dla wszystkich proszę o dar zdrowia i potrzebne łaski, by nadal z takim oddaniem wypełniali swoje powołanie. Niech Jezus Chrystus, który nas tu gromadzi, obficie błogosławi w codziennej posłudze, życiu rodzinnym i w powołaniu. W dzisiejszym dniu pragniemy również uświadomić sobie, co mijający rok wniósł w nasze życie osobiste, rodzinne, społeczne i religijne. Zauważmy także, iż przeżyte dni odchodzącego roku nie były wolne od naszych większych lub mniejszych win i zaniedbań. Pragniemy dobrego Boga przeprosić za to wszystko w czasie tej Mszy św., by z czystym sumieniem i nadzieją wejść w Nowy, rozpoczynający się o północy 2020 Rok. Szczęść Boże!

Opublikowano 01-01-2020

Boże Narodzenie 2019

Dzień BOŻEGO NARODZENIA

W ten najpiękniejszy czas,
w którym samotni
pragną ogrzać się życzliwym sercem
oraz ciepłym słowem
zapukaj do mnie...
Panie.

W ten najpiękniejszy wieczór,
który potrafi jednoczyć ludzi w poczuciu dobra
i napawać szczęściem
usiądź koło mnie...
Panie.

W te najpiękniejsze Święta z gwiazdą na niebie
i w śnieżnej bieli ogrzanej ciepłem domowego ogniska
pozostań ze mną...
Panie.

Dzisiaj jest ten rodzaj ciszy,
że każdy wszystko usłyszy.
I sanie w obłokach mknące
i gwiazdy na dach spadające.
A wszędzie to ufne czekanie?
Czekajmy - dziś Cud się stanie.

Niech się spełnią wszystkie marzenia.
A Przychodzący niech przyjdzie i zapuka także do Twoich drzwi
Niech usiądzie przy Twoim stole
I niech tam już pozostanie...

Tego Wam wszystkim serdecznie życzą Duszpasterze –
Ks. Proboszcz Edward Staszczyszyn CM
i Ks. Konrad Jaworecki CM
oraz Siostry Miłosierdzia

Opublikowano 21-12-2019

Modlitwa do św. Michała Archanioła

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Opublikowano 07-09-2019

LAURA 2018

Dnia 23 czerwca 2019 w Mińsku Mazowieckim zorganizowano VII Dni Powiatu Mińskiego podczas których wręczono Nagrody Powiatu Mińskiego LAURA 2018. W kategorii "Działalność społeczna na rzecz wspólnoty powiatowej" Kapituła przyznała nagrodę Stowarzyszeniu Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Ignacowie za osiągnięcia zbiorowe.

Opublikowano 30-06-2019

« 4 5 6 »
×